sobota, 21 stycznia 2012

17. (192)

Przestań marzyć. Przestań żyć w świecie wątpliwych obietnic. Wstań i spójrz rzeczywistości w oczy. Nie uciekaj od prawdy, nawet jeśli ona brutalnie wypali twoje oczy. Wyjdź z kryjówki, chowając się nie niszczysz problemów, a jedynie ich nie widzisz. Skończ to. Urwij passę niepowodzeń spowodowaną przez nadmierną naiwność i zaufanie. Przestań marzyć... Gdyby nikt z nas, ludzi, nie przeznaczał swojego czasu na niestworzone wyobrażenia,  na układanie scenariuszy, to nie znalibyśmy goryczy niepowodzeń. W dzieciństwie opowiadano nam zbyt dużo bajek. I ciągle było tylko "i żyli długo i szczęśliwie, długo i szczęśliwie...". Te słowa jak echo do dziś odbijają się w mojej głowie, rozbijając czaszkę. Fakt, że jednak nic nie trwa długo, a już zwłaszcza szczęśliwie skutecznie gasi we mnie płomień wiary w dobroć losu. Marzenia o kolorowym życiu zniknęły dawno temu, teraz tylko modlę się, by kolejny dzień nie udowodnił mi, że może być jeszcze gorzej. A przecież można było to przeskoczyć. Można było to ominąć, gdyby w bajkach na dobranoc były motywy cierpienia, samotności, kłamstwa i egoizmu. Wychowano nas na ludzi, którzy są podatni na zgryźliwe komentarze. Uczono nas wrażliwości, byśmy teraz musieli ją ukrywać. Wszystko, co wydawało się być ważne, przestaje istnieć w świetle reflektorów czasu. Wszystko, co było dla nas uśmiechem i nadzieją, teraz nie ma prawa bytu. Znikło to, co pozwalało mi zwlekać się z łóżka z uśmiechem. Znikło to, co było szczęściem. Teraz jest w powietrzu coś, co zatruwa ludzi. Coś, czego nie da się zbadać i określić chemicznie. Dostrzegamy ten nienaturalny amok tylko w chwilach skłaniających do refleksji. Tylko wtedy widzimy, jak świat się zepsuł. Do wszelkich celów jest prosta droga. A ludzie bawią się w podchody, nie korzystając z opcji szczerości. To doprowadza do szaleństwa. Może stąd ci wszyscy pedofile, wariaci, samobójcy i mordercy. Może nikt im po prostu nie powiedział o życiu czegoś, co wskazałoby drogę.
Uczucia są zabijane albo - chowane, co w gruncie rzeczy jest zewnętrznie identyczne do zabicia. Uczucia, na które ludzkie prawo nam pozwala to śmiech. Nie ważne jaki. Ważne, że śmiech. Ważne, że nie prawda. Prawda koli. Pod prawdą kryje się to, co zabiera nam sen. Boimy się nie spać. Boimy się myśleć. Boimy się prawdy, szczerości i uczuć, bo w XXI tylko słabi się tym cechują.


Nigdy nie poznasz smaku szczęścia,
jeżeli będziesz myślał,
dlaczego nie czujesz bólu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze naruszające godność i prawa człowieka, obraźliwe i spam nie będą akceptowane. Za każdą literkę, wyraz i zdanie dziękuję z całego serca i czekam na Twoją opinię. Nie bój się! Napisz coś, niech Twoje słowa przyniosą mi nieco uśmiechu ;)